عسل درمانی

درمان بیماری ها با عسل

عسل و تحريكات گلو
عسل به واسطه وجود آنزيم ها و املاح معدني خود در كاهش و حتي درمان التهاب گلو و سرفه هاي مزمن شده بسيار مفيد گزارش شده بنابراين توصيه مي شود كه مقداري عسل را در دهان گذاشته تا به آرامي آب شود و يا مقداري از عسل را در آب ولرم جوشيده (بهتراست از دم كرده گل پونه در آب چوش به همرا يك ليمو استفاده كرد)، حل كرده و آنرا قرقره كنيد و همچنين مي توانيد به تركيب فوق مقداري آبليموي تازه اضافه كرده و در رژيم غذايي روزانه خود قرار داده و ميل نمائيد.
بقراط نوشته شربت عسل براي از بين بردن سرفه و خلط سينه مسلول نافع است.
مصرف عسل با مكمل كاكوتي در درمان سرفه و عفونت هاي ريوي بسيار مفيد گزارش شده است.
عسل و بيماري قلبي
عسل به علت تركيبات قندي به خصوص وجود گلوكز زياد تاثير بسيار مهمي روي عضلات قلبي و تحريك و تقويت آن داشته ، باعث گشاد شدن رگها ، فشار خون را تنظيم و از سكته قلبي جلوگيري مي كند ؛ به واسطه وجود دياستاز ( آنزيم ها) باعث هضم چربي هاي اطراف قلب مي شود .
بنابراين توصيه مي شود افراد ميانسال به بالا كه دچار بيماري ديابت نيستند هر روز هنگام بيدار شدن، يك قاشق چاي خوري پر، عسل را با نصف استكان آب چوشيده ولرم مخلوط نموده و بنوشند. افزودن عرق بادرنگبويه نيز توصيه شده است .
عسل و بيماري روده
عسل به علت دارا بودن اسيد فرميك دردهاي روده را به خوبي تسكين داده و همچنين به جهت وجود اسانس هاي فرار (عطرگياهان مختلف) نارسايي هاي ناگوار روده را برطرف می كند؛ بنابراين توصيه مي شود تمام افراد در هر سني مصرف عسل به صورت شربت با افزودن مقداري عرقيات گياهي مثل آويشن (كاكوتي)، شاه اسپرهم، ويا آبليمورا در رژيم غذائي هفتگي خود داشته باشند.
عسل و درمان ضعف اعصاب
مصرف روزانه عسل به طبيعي بودن خواب كمك مي كند. سردرد را كاهش داده و حالت ناتواني و عصبي را در افرادي كه عدم تعادل عصبي دارند، كاهش مي دهد.
عسل و بيماران ديابتي
اكثر بيماران ديابتي اين سؤال را در ذهن خود دارند ، براي جواب تا اين حد مي توان گفت كه در مورد ديابت شيرين مصرف عسل همان قدر مضّر است كه مصرف قند ضرر دارد ولي با توجه به خواص جانبي عسل و همچنين وجود فركتوز كه جهت جذب به سلول ها نيازي به انسولين ندارد ، مي توانند عسل را جايگزين مقدار قند مصرف روزانه خود قرار دهند و بايد توجه داشته باشند كه مصرف عسل به عنوان قند اضافي در رژيم غذايي آنها مجاز نيست چرا كه عسل علاوه بر فروكتوز به همان نسبت هم گلوكز دارد.
عسل و بيماريهاي گوارشي
تمام افرادي كه دچار بيماري هاي گوارشي هستند به نفعشان است كه عسل را جايگزين قند و شكر قرار دهند.
توصيه مي شود مبتلايان به زخم معده عسل را در رژيم غذايي خود داشته باشند.
عسل خاصيت مليني ملايني دارد بنابراين افراد مبتلا به يبوست با يك رژيم غذايي مناسب از عسل وضعيت بهتري خواهند داشت .
عسل و درمان زخم ها
٭ برای ضدعفونی و جلوگیری از توسعه زخم های چرکین با عسل:
۱- نصف لیوان عسل طبیعی ۲-یک لیوان شیر داغ ۳-یک قاشق پودر پوست موزرا خوب با هم مخلوط کنید و به مدت یک ماه صبح و شب آن را میل نمایید.(عسل و سیاه دانه)
٭ مالیدن عسل خالص یا پمادی مرکب از دو قسمت عسل ویک قسمت روغن ماهی در التیام انواع زخم هاـ سوختگی ها و تبخال موثراست(عسل وسیاهدانه وعسل درمانی
*عسل از خونریزی زخم ها جلوگیری کرده و باعث انعقاد سریع خون می شود و از تغییر شکل و چروکیدگی بافت ها جلوگیری کرده و به طور کلی از وجود میکروب ها پاک می سازد.(عسل درمانی)
عسل و دندان
عسل به واسطه داشتن مواد ضد باكتريايي در جايگزيني قند براي دندان ها نه تنها مضر نمي باشد بلكه باعث فعال شدن ماده فلورين چاي شده كه يك ماده ضد فساد دندان مي باشد اين در حالي است كه مصرف چاي با قند براي دندان بسيار مضر مي باشد .
تركيب يك قاشق عسل با يك قاشق سركه انگور خانگي براي ماساژ لثه ها جهت محكم نمودن بافت لثه بسيار مفيد گزارش شده است.
عسل و كودكان
مصرف عسل براي كودكان زير يك سال ممنوع است.
ضد كم خوني است، عسل باعث افزايش هموگلوبين خون شده ، به علت داشتن ويتامين B در رشد ونمو آنان تاثير مي گذارد .
در درمان شب ادراي اطفال بسيار مفيد مي باشد، باعث جذب آب و كاهش ميزان كلسيم خون مي گردد.
مستقيماً جذب شده و بنابراين يك منبع انرژي آماده براي كودك است .
عسل و مادران باردار
به مادران باردار كه در آستانه زايمان هستند بايد عسل داده شود چرا كه زايمان را آسان و باعث افزايش شير مادر مي شود.
همچنین مغز استخوان را محكم مي كند و نوزاد قوي متولد مي شود.
عسل و درمان چاقی یا لاغری (سیاه دانه و عسل)
٭ برای درمان لاغری: هر روز یک یا دو لیوان شیر و عسل همراه با غذاهای روزانه میل کنید. به علاوه می توانید با هر وعده غذا در طول روز یک سوم قاشق چای خوری پودر زنیان همراه با عسل میل نمایید.
٭ درمان چاقی: کوبیده مغز بادام را با عسل مخلوط کرده و میل نمایید.(سیاه دانه و عسل)
عسل و درمان زگیل های پوستی
٭ زگیل نوعی بیماری پوستی است که به طریقه ی پیشنهادی می توان در از بین بردن آن اقدام نمود: عسل طبیعی با موم را گرم کنید و بر روی یک پارچه ی تمیز قرار داده و محکم بر روی زگیل یا دمل ببندید وتا سه روز آن را باز نکنید تا دمل یا زگیل از ریشه ساقط شود- در صورت نیاز می توان این عمل را تکرار کرد.
عسل ونرم کردن پوست و…
٭ عسل خاصیت خورندگی زبری پوست بدن را دارد:چنان چه عسل را در چندین نوبت به نقاط زبر یا ترک خورده ی پوست بدن- دست ها- پا ها و به خصوص پاشنه های ترک خورده بمالید- بهبودی حاصل می شود.(سیاه دانه و عسل)
٭ ماسک عسل برای پوست صورت: بعد از شستن صورت با صابون بادام چند قطره لیمو ترش را در عسل حل کنید وبه صورت بمالید وبه مدت نیم ساعت بماند- با این کار تمام ویتامینهای عسل جذب پوست می شود.
می توان بامخلوط کردن عسل باهر یک از روغن زیتون- روغن بادام- آب هویج وآب پرتقال به طور جداگانه ماسکهایی تهیه کردکه برای شادابی وازبین بردن چین و چروک وسلولهای مرده صورت بسیار مفید است ( عالج نفسک بالعسل )
عسل و کم خونی
٭ به مدت یک هفته از چای گزنه همراه عسل طبیعی بنوشید- روزانه تا ۲فنجان جرعه جرعه میل کنید و همچنین از برگ و گل راعی وافسنطین با عسل نیز می توان برای درمان کم خونی استفاده کرد.(سیاه دانه و عسل)
عسل و بیماری های دهان
٭ مالیدن پمادی مرکب از یک قسمت عسل و یک قسمت سرکه ی انگور به لثه ها و دندان ها موجب جرم گیری و استحکام لثه ها و دندان ها می شود.(عسل و سیاه دانه و عسل درمانی)همچنین از عسل به عنوان خمیر دندان استفاده کند وبا آن مسواک بزند.
٭ درمان و رفع بدبویی دهان: مقداری موم زنبورعسل را مانند آدامس در دهان جویده و کم کم آن را میل نموده- علاوه بر آن می توان مقداری عسل را در آب گرم حل کرده و هر روز صبح و شب آن را در دهان ریخته و استنشاق و غرغره نمود.(سیاه دانه و عسل)
٭ درمان آفت دهان:بعد از برش دادن سیب درختی- مقداری عسل را روی آن بمالید و بجوید و یا مخلوط آب سیب و عسل بسیار مفید است و با مالیدن عسل روی آفت هاـ این در حالی ست که در علم پزشکی هنوز برای آفت درمانی وجود ندارد.
عسل و روماتیسم
٭ بیمار مبتلا به روماتیسم می تواند هر روز ناشتا یک قاشق عسل طبیعی گرم را که چند قطره روغن سیاه دانه به آن اضافه شود میل نماید.
٭ به منظور تسکین دردهای ناشی ازروماتیسم می توان موم عسل را با روغن سیاه دانه و روغن زیتون و روغن کافور به نسبت مساوی مخلوط نموده و روی موضع درد قبل از خواب مالیده وآن را با پارچه بست.(سیاه دانه وعسل)
* همچنین ثابت شده که گزیدن زنبور عسل موجب علاج رماتیسم می شود.
عسل و رفع فراموشی و تقویت حافظه
٭ نوشیدن روزانه ۲تا۳ لیوان عسل با آبلیموترش تازه باعث می شود که اطلاعات وآموزه ها بهتر در حافظه می ماند و کمتر به دست فراموشی سپرده می شود(خصوصا کنکوری ها)
عسل و آسم(تنگی نفس)
٭ مخلوط عسل با سکنجبین و کمی سرکه(یک فنجان عسل طبیعی و خالص با یک لیوان سکنجبین و به اندازه یک قاشق مرباخوری سرکه)هر روز صبح ناشتا یک قاشق غذاخوری از آن به مدت ده روز میل نمایید.
٭ ترکیب عسل طبیعی وآبلیموی تازه به نسبت مساوی و نوشیدن آن در مواقع حملات و قبل از حملات آسم بسیار مفید و موثر می باشد. آسم به علت واکنش های آلرژیک ـ تغییردر آب وهوا- ابتلا به عفونت های ویروسی- سرماخوردگی- هیجانات واسترس ها- تمرینات ورزشی یا سایرعوامل ناشناخته پیش می آید.(سیاه دانه و عسل)
عسل و شادابی
٭ در یک لیوان آب سیب آب یک عدد لیمو ترش تازه ویک قاشق مربا خوری عسل اضافه کنید وبه تدریج وجرعه جرعه میل کنید تا همیشه سالم و با نشاط باشید.(عسل وسیاه دانه)
٭ این نوشیدنی نیروی کار کردن به شخص می دهد- تشویش ونگرانی را بر طرف می کند- شخص را در مقابل ابتلا به امراض مقاوم می کند و در نتیجه آثار واضع تغذیه ای وطبی آن- سبب طولانی شدن عمر می شود.(عسل درمانی)
عسل و ورزشکاران
قبل از تمرین: براساس تحقیقات آزمایشگاه ورزش و غذای دانشگاه ممفیس، عسل یکی از موثرترین شکل های کربوهیدرات جهت خوردن قبل از تمرین می باشد. عسلی که قبل از تمرین خورده شود به سادگی هضم شده و انرژی آن در بـدن بـا یـک نـرخ ثابت جهت استفاده بدن آزاد می شود.
در طول تمرین: استفاده از عسل به عنوان منبع کربوهیدرات در طول تمرین به صورت مشخصی قدرت و توانایی عضلات را در حین ورزش افزایش می دهد. عسل تاثیر به سزایی برروی افزایش مدت تمرین دارد.
بعد از تمرین: تحقیقات نشان می دهد عسل می تواند به عنوان منبع کربوهیدرات بعد از تمرین، همراه پروتئین مصرف شود.ترکیب عسل و پروتئین تجمع قند خون را در حالت مطلوب نگه می دارد و بعد از تمرین به بازگشت بدن به حالت اولیه کمک بسیار می کند. عسل نیروی مجدد بـه عضلات می دهد و باعث بازگرداندن ذخیره گلیکوژن می شود.
نوشیدنی عسل، مخصوص ورزشکاران
این نوشیدنی شبیه نوشیدنی های مخصوص ورزشکاران است که در بازار عرضه می شود.
1/2 فنجان عسل 1/2 قاشق چایخوری نمک
2 فنجان آب پرتقال پنج و نیم فنجان آب
ترکیبات را با هم مخلوط کنید از آب ولرم جهت حل کردن عسل استفاده کنید بعد بگذارید خنک شود و در طول تمرین میل کنید.