بره موم

بره موم

بره موم

بره موم

بره موم به عنوان ماده ی ضد عفونی کننده و عاملی موثر در پیشگیری از ورود و شیوع بیماریها در کندو محسوب می شود. بره موم در محل ورود زنبوران به داخل کندو قرار دارد و به دلیل این که زنبورها پیش از ورود به کندو از روی آن عبور خواهند کرد، احتمالا می تواند نقش ضد عفونی کننده دست و پای زنبوران را در بدو ورود به کندو ایفا نماید.
تنگ کردن سوراخهای تهویه، همچنین پر کردن شکافها، تنگ کردن دریچه پرواز در زمستان، جلا دادن و ضد عفونی کردن جدار داخلی کندو و قابها،ترمیم شکستگی ها، محکم کردن محل اتصال قابهای عسل به کندو و به یکدیگر از دیگر کاربردهای بره موم است. برای خرید بره موم خام به صفحه فروشگاه ما مراجعه کنید.

خواص بره موم

میکروبمیکروب
خواص پزشکی بره موم
این ماده خارق العاده خواصی شامل اثر ضد باکتریایی، ضد انگلی، ضد قارچی،ضد التهابی، آنتی اکسیدانی، ضد پوسیدگی دندان دارد، همچنین به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، بهبود دهنده اختلالات دهان و لثه، بی حس کننده موضعی، کاهش دهنده فشار خون کاربرد دارد.
کاربرد آرایشی
کاربردهای آرایشی و پوستی امروزه متداولترین مصارف برای بره موم و عصاره های آن می باشند. اثرات آن روی ترمیم و نوسازی بافت کاملاً بررسی گردیده است. بره موم همراه با خواص قارچ کشی و باکتری کشی خود، فوائد بسیاری در کاربردهای مختلف در مواد آرایشی فراهم می آورد.بسیاری از ویژگیهای مفید بره موم (پروپولیس) شامل : فعالیتهای ضد قارچی، ضد باکتری ،ضد ویروسی، ضد جوش سر وصورت، ضد التهاب و ضد اکسیداسیون به علاوه ترمیم زخمها، تحریک جریان خون و مخاط و اثرات بی‌حسی موضعی آن می‌باشند. سمیت کم و سازگاری خوب آن با پوست نشان داده شده است. ولی بایستی در نظر داشت که جزئی عکس‌العملهای حساسیت‌زاد را دارا می‌باشد.
بره موم اصولا به عنوان یک عامل پاک‌کننده پوست و ضد بو استفاده می‌شود. البته به عنوان یک نگاهدارنده و محافظت کننده هم کاربرد دارد.
بعضی از کاربردهای بره موم در مواد آرایشی در ذیل فهرست شده‌اند:
ضد بوها و ضد عرقها
عامل ضدباکتریایی
عامل مشابه sebum و ضد پوست اندازی و شوره سر
عامل ضد میکروبی و ترمیم‌دهنده
شامپوها و لوسیونهای مو
فرآورده‌های پس ازاصلاح صورت
ضد جوش صورت
عامل ضد تحریک و ضد باکتری
عامل پاک کننده
نگهدارنده
دهان شویها و خمیر دندانها
در همه موارد بالا
کرم ضد پیری
گیرنده رایکالهای آزاد
سایر موارد مصرف بره موم
پژوهش برای مصرف بره موم ادامه دارد. کاربرد در قارچ کش ها و آفت کش ها هنوز در مرحله آزمایش می باشد. زنبورداران از بره موم آب شده همراه با موم استفاده می کنند، زنبورداران مهاجر برای داخل کندو ها یا تله های گرده از این مواد ذکر شده جهت جذب گروههای زنبور استفاده می کنند. تهویه کافی و در معرض جریان هوا قرار دادن بعد از رنگ آمیزی با محلول آمونیاک هر دو ضروری هستند. مالیدن بره موم یا رنگ کردن آن ( بعد از آب کردن با موم حاصله از شان های کهنه ) از مضرات و عواقب استفاده از آمونیاک خطرناک و سمی جلوگیری می کند. روند فعلی برای بازگشت به روشهای محیطی سالمتر و روشهای تولید انرژی با شدت کمتر در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، افزایش قدرت خرید مصرف کنندگان و رشد بازارها برای تولیدات گرانتر ممکنست به رشد قابل ملاحظه ای در مصرف و کاربردهای جدید بره موم ، بویژه در مواد آرایشی و فن آوری مواد غذائی منجر شود.
کاربرد دارویی
مصارف دارویی بره موم شامل درمان قلب و عروق (کم خونی)، دستگاه تنفسی (به علت بیماری های عفونی مختلف)، مراقبت از دندان، پوستی (ترمیم بافت زخم ها، اگزما، التیام زخم به ویژه زخمهای سوختگی، ناخوشی قارچی)، بیماری های عفونی (غشاءمخاط و زخمها)، مداوای سرطان، تقویت و بهبود دستگاه دفاعی بدن، دستگاه هاضمه (زخمها و عفونتها)، حفاظت و تقویت کبد و بسیاری دیگر می باشند.
استعمال خارجی مسقیم عصاره های اتانول یا پمادهای فشرده (حاوی 33 % بره موم ) نتایج خوبی در استفاده دامپزشکی برای التیام زخمها و جراحات نشان داده است. جراحی پلاستیک نیز عصاره های بره موم را برای تسریع رد التیا م زخم و کاهش پیشرفت بافت زخمی بکار می برد.
کاربرد در تکنولوژی مواد غذایی
در اثر فعالیتهای آنتی اکسیدان، ضد قارچی و ضد میکروبی، بره موم را بعنوان ماده نگهدارنده به مواد بسته بندی غذائی اضافه می کنند. طولانی کردن نگهداری ماهی منجمد تا 3,2 برابر بوسیله مولفان مختلف، ذکر گردیده است. اضافه نمودن فقط 30 پی پی ام بره موم به جیره های غذایی مرغ های تخم گذار، تولید تخم مرغ، تبدیل غذا و وزن مرغ را تا 6-5 % افزایش داده است. افزایش وزن اضافی را برای جوجه کبابی، وقتی که 500 پی پی ام بره موم به جیره های غذائی آنها اضافه گردید، تا 20% گزارش شده است.
کاربرد سنتی
در شمال آفریقا و اروپا، خواص التیام زخم توسط بره موم و نیز از زمانهای باستان یونانیان ، مصریان و رومیان شناخته شده بود. فرآورده های داروئی حاوی بره موم برای معالجه عفونتهای دهان و گلو و همچنین پوسیدگی ( دندان یا استخوان ) شرح داده می شوند. بره موم بطو ر متداول در مواد نگهدارنده چوب یا ورنیها بکار رفته است. امروزه بره موم در آفریقا، در داروهای گیاهی مانند ضد آب نمودن چوب و ظروف ، چسب، تهیه طبلهای زهی و نخ کمان برای استفاده می شود.