انواع عسل و خواص آن

خواص عسل معجزه ای برای سلامتی بدن

مصرف عسل باکتری هایی را که آکنه ایجاد می کنند، از بین می برد.سلول های مرده پوست را از بین می برد و باعث نرمی آن می شود، خط های ایجاد شده روی صورت را کاهش می دهد و خشکی آرنج و پاشنه پا را برطرف می کند. با استفاده از عسل به صورت موضعی می توان زخم های دیابتی را درمان کرد. نرم کننده حاوی عسل، از ایجاد موخوره جلوگیری می کند و باعث براقی مو می شود.روند سوخت و ساز را تسریع می بخشد و باعث کاهش وزن می شود.
مصرف آن با سیر خام، ویروس و عفونت های باکتریایی را از بین می برد.تقویت کننده بینایی و تسکین دهنده گلودرد است و به نوعی شربت سینه محسوب می شود.انرژی زاست، خستگی مفرط را برطرف می کند، میزان هوشیاری ذهن را افزایش می دهد؛ تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است، ماده مغذی، ویتامین و آنتی اکسیدان های لازم را به بدن می رساند.با بهبود جریان خون رسانی، مانع از بیماری قلبی و آسیب به رگ ها و به خصوص مویرگ ها می شود.عملکرد روده را تنظیم می کند، قولنج و سندروم بی قراری روده ها را درمان می کند خاصیت ضد باکتریایی و ضد عفونی کننده دارد. سوختگی را تسکین می دهد، زخم ها را ضدعفونی می کند، التهاب و درد را کاهش می دهد و روند درمان را تسریع می بخشد.میزان اضطراب را کاهش می دهد و مانند مسکن عمل می کند.آرامش و خواب آرام ایجاد و میزان PH بدن را قلیایی می کند.مانع از شکل گیری تومورهای سرطانی می شود. از سوء هاضمه و رفلکس اسیدی معده می کاهد، زخم های دستگاه گوارش را درمان می کند.

گیاهضثضص

انواع عسل بر اساس نوع گیاه

عسل بر حسب این که متعلق به کدام گل باشد، به دسته های مختلفی تقسیم بندی میشود . نتیجه خواص درمانی عسل نیز متفاوت خواهد بود و به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌گردد:

اغلب عسل‌های تجاری از این دسته‌اند که برای داشتن کیفیت باثبات، انواع مختلف عسل‌های حاصل از گل‌های مختلف را با هم مخلوط می‌کنند تا به طعم، رنگ، دانسیته و سایر خصوصیات مطلوب برسند.
این نوع عسل از چند نوع گیاه وحشی که هر ساله در مناطق خاصی می‌رویند به دست می‌آید و به دلیل آب و هوای خواص زمانی ، مزه و طعم آن ممکن است از سالی به سال دیگر متغییر و متفاوت باشد.
از این دسته می‌توان عسل تیره رنگ جنگلی را در آلمان نام برد که طرفداران خاص خود را دارد.
این نوع عسل حاصل زنبورهای عسلی است که در منطقه مشخصی نگهداری شده‌اند و تغذیه‌شان از گرده‌های یک نوع گل خاص می‌باشد و اغلب دارای طعم و رنگ مخصوص به خود میباشد، به عنوان مثال در آفریقای شمالی (مصر) زنبورها در مناطق خاصی اطراف باغات مرکبات زندگی می‌کنند و تنها از شکوفه‌های مرکبات عسل می‌سازند.
سشیشسیشیشیض
 

خواص درمانی انواع عسل

 

 

خاصیت درمانی عسل اقاقيا
عسل اقاقیا مقوی و انرژی زا بوده و حافظه را تقویت می کند. عسل اقاقیا نشاط آور بوده و بسيار معطر می باشد. همچنین این نوع عسل برای ناراحتی های صفرا، عفونت های خانم ها، کم خونی، ناراحتی های چشمی و رشد کودکان بسیار مفید است. عسل اقاقیا آرام بخش است و اگر با سيب مصرف شود بهترين آنتی بيوتيک بوده و برای سرما خوردگی بسیار مفید است.
خواص درمانی عسل يونجه
عسل یونجه مقوی اعصاب و مغز بوده و حافظه را افزايش می دهد، ويتامين های (A) و (K) را دارد و برای افرادی که خون دماغ می شوند بسيار نافع و مفید است. عسل یونجه بسيار خوش طعم و عطر ميباشد. ملين و خون ساز است، بند آورنده خون روی است. عسل یونجه تحليل برنده ورم های بدن می باشد. این عسل برای اختلالات عادت ماهيانه خانم ها و افرادی که دچار لرزش های اندام شده اند مفيد است. همچنین عسل یونجه نشاط آور بوده و به انسان آرامش می دهد.
عسل مرکبات و خاصیت دارویی آن
خواص درمانی عسل مرکبات؛ عسل مرکبات تقويت کننده حافظه، مقوی معده، انرژی زا و باد شکن است. این نوع عسل برای کمبود ويتامين (c )، ناراحتی های صفرا، کرم های روده و سرطان های معده مفید می باشد. عسل مرکبات نرم کننده سينه بوده و برای سرما خوردگی، کاهش ورم های بدن مفید است. این عسل اشتها آور، تصفيه کننده خون، مسکن و مفيد برای سکسکه است، همچنین این نوع عسل از انواع سرطان ها پیشگیری می کند و باعث کاهش کلسترول می شود.
خواص درمانی عسل آفتاب گردان
عسل آفتابرگردان؛ مقوي، انرژی زا و تقويت کننده حافظه است، همچنین مدر و نرم کننده سينه می باشد. عسل آفتابرگردان برای ناراحتی های حنجره، ناراحتي های برونش ها، ناراحتی های ريوی، صاف کردن صدا، برای تسکين سرفه و سرما خوردگی مفيد است. عسل آفتابرگردان می تواند سموم را خنثی کند.

 

خواص درمانی عسل گون
عسل گون مقوی مغز و اعصاب و انرژی زا و تقويت حافظه، مفید برای کم خونی ، خواب آور، مفید برای تقويت معده، ملين، مفيدبرای زخم های چشم و درد های چشم، ورم ملتحمه چشم، برای خشونت سينه و حلق و حنجره، مفيد برای گرفتگی صدا، تقويت روده، درد کليه، مثانه، مجاری ادراری.
عسل سیاه دانه و خواص دارویی آن
از خواص درمانی عسل سیاه دانه می توان به این موارد اشاره کرد: عسل سیاهدانه مفید برای بیماریهای تنفسی، یبوست، شکم درد، مفید برای دردهای رحمی، درخشان کردن رنگ رو، قاعده‌آور، مفید برای ضعف عمومی بدن، رفع سردرد، ازدیاد شیر، مقوی مغز و اعصاب.
عسل کنار و خواص درمانی آن
عسل کنار مقوی و انرژی زا بوده و فعال کننده حافظه و رشد کودکان است. عسل کنار مسهل صفرا است و حرارت بدن را فرو می نشاند و باز کننده گرفتگی هاست. عسل کنار کرم روده و معده را از بين می برد و برای گرم کردت مزاج مفید است. عسل کنار برای ناراحتی ها و زخم روده، برای آبله و عطش مفيد و سرخجه است. دیگر خواص درمانی عسل کنار این است که برای تقويت مو، سستی اعضا، جلوگيری از ريزش مو، تقويت اعصاب و تحليل ورم های گرم مفید است.
خواص دارویی عسل گشنيز
عسل گشنیز معطر، اشتها آور، مقوی معده، باد شکن، رفع سوء هاضمه، نرم کننده سينه، مفيد برای تب، مفيد برای بيماری های عفونی مانند: آبله و سرخک می باشد. عسل گشنیز مفيد برای سرفه و سرما خوردگی است. همچنین عسل گشنیز مسکن و آرام بخش،خواب آور، مفيد برای زکام و اسپاسم ماهيچه ای، شير افزا و دفع کننده سموم بدن می باشد. از دیگر خواص درمانی عسل گشنیز که می توان نام برد این است که برای تب های رماتيسمی، آفت دهان ، تنگی نفس بسیار مفید است. همچنین عسل گشنیز خواب آور بوده و برای آفت دهان، تقويت لثه، صفرا، و ناراحتی روده و حافطه مفید می باشد.
عسل بابونه

عسل بابونه

خواص عسل : مفید برای انواع ورم ها ، التهاب مغز ، کاهش تب ، سردرد ، میگرن ، آرتروز ، ضد درد ، کاهش حساسیت ، کاهش دردهای دوران پریود ، ناراحتی های زنانه و یائسگی ، فشار خون ، آلرژی ها ، سوء هاضمه ، آرام بخش ، بی خوابی ، معده درد ، ناراحتی های ریه ، سرما خوردگی ، رماتیسم ، غلظت خون ، نفخ معده
عسل آویشن

عسل اویشن

خواص عسل : مقوی مغز و اعصاب و تقویت حافظه ، انرژی زا ، برای کم خونی مفید است ، تقویت کننده معده ، خواب آور ، سودمند برای زخم های چشم و دردهای چشم ، برای خشونت سینه و حنجره و حلق ، مفید برای گرفتگی صدا ، درد کلیه ، تقویت روده ، مثانه ، مجاری ادراری.

محصولات

خواص دیگر محصولات